Intézményünk fennállásának 70. évfordulóját ünnepeltük a 2025. április 16-án rendezett szakmai napon. Köszönöm előadóinknak és vendégeinknek, hogy feledhetetlenné tették az alkalmat!
Külön köszönetet mondok azért, hogy a Kondor Béla Közösségi Ház otthont adott rendezvényünknek.
A programunk:
8.00-8.30 Regisztráció | |
8.30-8.40 | Köszöntő Dr. Nagyné Koczog Tünde Külső-Pesti Tankerületi Központ szakmai helyettese |
8.40-8.50 | Köszöntő Kürti János Budapest XVIII. kerületének alpolgármestere |
8.50-9.00 | Köszöntő Pál-Horváth Rita Budapest XVIII. Kerületi SOFI EGYMI főigazgatója |
9.00- Előadások | |
9.00-9.30 | Dr. habil. Papp Gabriella dékán, főiskolai tanár ELTE BGGYK
A magyar gyógypedagógia 70 éve, valamint gondolatok a jövőről |
9.30-10.00 | Dr. Radványi Katalin professzor emerita Apor Vilmos Katolikus Főiskola Kapcsolati tényezők, amik a gyermekek viselkedésére, a viselkedésproblémák alakulására hatással lehetnek. |
10.00-10.30 | Reményi Tamás mesteroktató ELTE BGGYK ATIVIK ELTE BGGYK, ELTE PPK NDI Viselkedészavarok megértése és kezelése a hétköznapi helyzetekben |
10.30-10.40 | Kérdések és válaszok |
10.40-11.00 Szünet | |
11.00-11.30 | Tóthné Dr. Kälbli Katalin egyetemi adjunktus ELTE BGGYK szakértő fejlesztő MDSZ Kövy Bence irodavezető MDSZ Közép-Magyarországi Regionális Iroda Malek Erzsébet gyógypedagógus Budapest XVIII. Kerületi SOFI Aktív Iskola Program a gyógypedagógiai intézményben |
11.30-11.40 | Kérdések és válaszok |
11.40-12.10 | Máté István Senior Service Designer oktatástervező és digitális tananyagfejlesztő, felnőttképző Mesterséges intelligencia használatának lehetőségei a köznevelésben, valamint a non-formális tanulási környezetekben |
12.10-12.40 | Koós Mária gyógypedagógus intézményegység-vezető Budapest XVIII. Kerületi SOFI Művészeti nevelés a fenntarthatóságra nevelés jegyében gyógypedagógiai intézményben |
12.40-12.50 | Kérdések és válaszok |
Szakmai nap zárása |
Részlet a főigazgatói köszöntőből:
„Az első gyógypedagógiai intézmény 1802-ben, vagyis alig több mint 222 éve nyitotta meg a kapuit Vácott. Ugyanitt 125 éve indult el a gyógypedagógus-képzés.
A nagy múltú speciális pedagógiai területünk a fogyatékossággal élő személyek segítésének, fejlesztésének, nevelésének-oktatásának ügyét vállalta fel akkor mély humanitással és szakmaisággal, és teszi ezt napjainkban is elhivatottan és fáradhatatlanul.
A 70 év soknak számít egy ember életében, de rövid időszak a történelemben.
Az egész tanévet annak szenteltük, hogy a gyermekekkel, tanulókkal átéljük a 70 év jelentős eseményeit, megismerjük kulturális és tárgyi emlékeit.
Volt korabeli berendezett lakás enteriőrünk, gyűjtöttünk régi játékokat, újságcikkeket. Sportolókat, sporteseményeket ismerhettek meg a tanulók, az 50-es évek és az azt követő évtizedek divatját is láthatták, az akkor leginkább jellemző ételek kóstolója ízesítette a programokat, nem is beszélve a korabeli zenéről és a táncokról, melyekre a farsangunkon mulathattunk.
Élményeken keresztül ismerték meg a történetiséget, és kreatív tanulási folyamatokban lehettek a közösség boldog megélése közepette.
Jókedvben és boldogságban ünnepeltünk az egész tanévben és még hátravan az iskolatörténeti játszóházunk, melyet koranyáron szervezünk, és melyet teljes egészében a XVIII. Kerületi Önkormányzat támogat.
Szeretném röviden felvillantani, hogy mi történt ebben a sajátosan újra élt 70 évben az intézményünkkel.
Az 1954/55. tanévben kihelyezett, összevont kisegítő osztályokkal induló iskolai oktatás folyamatosan bővült, egyre több ellátási formát felvállalt, 1968-ban önálló, akkor korszerű, számunkra tervezett épületet kapott.
Az intézmény 200 körüli tanulólétszámával a fővárosban már akkor is nagy intézménynek számított. A logopédiai ambulancia is itt működött.
1987-től 2005-ig Juhász Imréné vezette az iskolát. A rendszerváltás igazgatója volt. Intézményvezetése idején számos szakfeladattal bővült tevékenységünk.
Hadd köszöntsem Őt személyesen, átadva neki ezt a kis emléket, és megköszönve az intézményünkért végzett egykori munkáját, melynek értékeire a ma intézménye épül.
A növekvő gyereklétszám és a szakfeladatok gyarapodása nagyobb iskolaépületet igényelt. A volt Thököly utcai épületet át kellett adni, és a 80-as években a Kondor Béla sétány 4. alatti elhagyatott egykori óvodai épületbe költözött az intézmény, majd megkapta a ma általunk Ligetnek nevezett épületet is.
Iskolánk neve is változott. Speciális Oktató és Fejlesztő Intézmény lett. (A SOFI betűszó ma is az intézmény nevének része)
1996-ban jött létre az „Életjel” Alapítvány szülői kezdeményezésre tanulóink megsegítésére, szabadidős és sport tevékenységeink támogatására.
Hadd köszöntsem Csík Árpádné Marát, az alapítvány egykori, és Juhász József jelenlegi vezetőjét.
Eredményes, tevékeny évek következtek az intézmény életében elhivatott gyógypedagógusokkal.
2005-től 2010-ig Kálmán Katalin volt az igazgató.
Irányítása alatt folytatódott az iskola feladatköreinek elődje alatt megkezdődött bővítése, és úgyszólván a gyógypedagógia összes ága helyet kapott a SOFI-ban. EGYMI-vé alakultunk. Kiváló munkaközösségek alakultak, folyamatosan fejlődő szakmaiság határozta meg az intézmény arculatát.
Hadd köszöntsem Katit is, köszönve odaadó munkáját.
2010-től 2015-ig Batári Géza volt az igazgató.
Igazgatása alatt egyre nagyobb létszámban maradtak az intézményben értelmileg akadályozott, sok esetben halmozottan sérült, 16. életévüket betöltött tanulók.
Erre az időszakra esett az autista gyermekek egyre növekvő létszámának megjelenése az intézményben.
Hadd köszöntsem Gézát is, köszönve munkáját.
Nincs jó vezetés kiváló helyettesek nélkül.
Szeretném köszönteni innen a távolból is a betegsége miatt most velünk lenni nem tudó Balján Józsefnét, aki nem csak egy remek gyógypedagógust adott fia személyében az intézménynek, hanem a Liget telephely vezetőjeként dolgozott hosszú évekig.
Hauptmann Ágnes helyettes asszonyt is köszöntöm, akinek szorgalmas jósága nélkül nem lenne ma ilyen jó hely a SOFI, és Karayné Pavalacs Zsuzsát, aki az utazó gyógypedagógusi hálózat meghatározó vezetője volt.
70 év időutazás végén elérkeztünk a mához és ünnepi rendezvényünkhöz.
A hagyományosan tavasszal megrendezett konferenciánkra a gyógypedagógia történeti hagyományaira építve, a sokszínűség jegyében szerveztük az előadásokat.
Dr. Papp Gabriella dékán asszony ismét elfogadva meghívásunkat a folyamatosan változó korszerű gyógypedagógiai alapelvekig vezet minket az előadásával.
Napjaink pedagógiai valóságában jelentős fókuszba került a gyermekek viselkedésszabályozásának változása, az egyre inkább tapasztalható problémaháló.
Dr. Radványi Katalin a tapasztalható viselkedésproblémák kialakulását vizsgálva a kapcsolati tényezőkre világít rá.
Reményi Tamás meghallgatását ebben a témában több éve kérik a kollégáim. Nagyon örülünk, hogy most el tudott jönni hozzánk.
A testi és lelki egészség a legnagyobb kincs az esendőbb gyermekeink és tanulóink számára is.
Talán nincs még egy olyan intézmény, ahol tornaterem nélkül is ilyen aktív a sportélet és a mozgásfejlesztés, mozgásnevelés.
Én személyesen is példát, erőt veszek ebből a törekvésből.
Két gyógypedagógiai intézmény vesz részt az MDSZ Aktív Iskola programjában. Elsőként a SOFI csatlakozott. Tóthné Dr. Kälbli Katalin és Miklósné Malek Erzsi munkatársunk mutatja be az eredményeket Kövy Bence munkájával.
A SOFI-ban zajló másik úttörő tevékenység a lelki egészséget támogatja komplex hatásával. Koós Mária intézményegység-vezető kollégánk mutatja be művészeti nevelési programját a fenntarthatóságra nevelés jegyében. Aki gyönyörűségeset, boldogítót akar látni, az nagyon figyeljen!
Máté Istvánt Egerben hallottam a szakértők konferenciáján a Mesterséges Intelligencia köznevelési intézményben való használhatóságáról előadni. A gyógypedagógiai alkalmazását többször is említette. Azonnal felkeltette az érdeklődésemet. Hálás vagyok, hogy eljött meghívásomra.”
Isten éltesse a SOFI-t, minden ellátott gyermekével, tanulóival, a családjukkal és kollégáimmal együtt!
Pál-Horváth Rita
főigazgató